Jakie znaczenie ma cyrkulacja w minilabie

 

Wielu posiadaczy minilabów nie docenia znaczenia cyrkulacji. Uważaja, że jeżeli pompa cyrkulacyjna działa to wszystko jest OK. Czy na pewno ?

 

Co się dzieje gdy cyrkulacja jest słabsza ?

 

1/ wymiana roztworów fotograficznych w pobliżu powierzchni papieru jest wolniejsza co wpływa na:
- zmniejszenie aktywności obróbki (dynamiki obróbki)
- zmniejsza się ilość substancji, która wnika do najniżej położonej warstwy emulsji w papierze fotograficznym - skutkuje to rozkalibrowaniem barwnym
- występuje możliwość tworzenia się nierównomierności wywoływania szczególnie przy dużych formatach

 

2/ papier przechodzący z wywoływacza do wybielacza przenosi na swojej powierzchni wywoływacz, który powoduje dowoływanie obrazu. Proces ten musi zostać jak najszybciej zatrzymany aby nie dochodziło do rozkalibrowania barwnego wywoływanych warstw emulsji oraz nie powstawały nierówności wołania szczególnie na bocznych krawędziach większych formatów zdjęć.

 

W starszej generacji minilabów w układzie cyrkulacyjnym wywoływacza montowano rotametr do kontroli szybkości jego przepływu. Ocena jego wskazań pozwalała na stwierdzenie:
- czy następuje już zatykanie się filtra cyrkulacyjnego > konieczność jego wymiany
- czy doszło do awarii pompy cyrkulacyjnej lub innego elementu układu cyrkulacyjnego

Niestety rotametry od lat nie są już montowane. Producenci przyjęli założenie, że filtry w minilabie są wymienia raz na miesiąc zgodnie z ich zaleceniami. 

 

 

Sugerujemy więc:

 

  • systematycznie, nie później niż co 2 miesiące wymieniać filtry cyrkulacyjne na nowe (szczególnie w CD i BX)
     
  • raz na 2-3 tygodnie przy okazji konserwacji zobaczyć czy widać cyrkulację roztworu po wyjęciu raka CD
     

Uwaga:

Płukanie nie usuwa drobnych zanieczyszczeń z wnętrza filtru. Brak wymiany filtra skutkuje słabszą cyrkulacją a ta ma wpływ na jakość wywoływanych zdjęć.

 

 

Jeżeli informacje znajdujące się na stronie uważasz za przydatne to miło nam będzie jeżeli zamieścisz link do niej na swojej stronie internetowej lub swoim funpagu. Umieszczając link pomożesz innym.

 

Kontakt do nas