Krystalizacja roztworów fotograficznych

 

W minilabach i wołarkach filmowych kąpiele fotograficzne utrzymywane są w trakcie pracy urządzenia w temperaturze 35-41oC. W temperaturze tej mamy do czynienia z odparowaniem wody np. pomiędzy wołaniem kolejnych filmów. Po 2-3 godzinach wywołujemy kolejny film i dozowany jest regenerator. Zastąpił on wodę. Ponieważ zawiera on zwiększone ilości substancji chemicznych stężenie tych substancji w roztworze rośnie. Proces ten dzieje się dzień za dniem, tydzień za tygodniem. Po takim czasie stężenie tych substancji jest już bardzo duże. Wynoszony roztwór przez filmy zaczyna krystalizować na mostkach przejściowych, w sub-tanku, na górnych elementach raków. Na krystalizację najbardziej podatne są kąpiele wybielacza i utrwalacza. Zawierają duże ilości substancji chemicznych a wybielacz ma dodatkowo bardzo małą dawkę regeneracyjną.

 

Jak przeciwdziałać krystalizacji ?

 

  • codziennie rano dolewać wodę do tanków roboczych do poziomu przelewu
     
  • ograniczyć czas pracy urządzenia do minimum - wołarki włączać tylko 2-3 razy w tygodniu i natychmiast po wywołaniu zebranych filmów wyłączać je

 

Najbardziej podatnymi kąpielami na krystalizację są wybielacz i utrwalacz do obróbki filmów. Wynika to z dużej zawartości rozpuszczonych substancji chemicznych. Jeżeli dojdzie do krystalizacji - roztwory robocze trzeba ... niestety wymienić.

 

Jeżeli informacje znajdujące się na stronie uważasz za przydatne to miło nam będzie jeżeli zamieścisz link do niej na swojej stronie internetowej lub swoim funpagu. Umieszczając link pomożesz innym.

 

Kontakt do nas