Brak bieli na zdjęciach

 

Czasami się zdarza, że zdjęcia nie mają ładnej bieli. Jeżeli zanieczyszenia te mają jednolity charakter zmiany koloru bieli prawdopodobnie stanowią integralną część obrazu barwnikowego zdjęcia.


Co może być powodem ?
 

  • zatrucie wywoływacza wybielaczem - w takiej sytuacji na papierze Kodak Endura biel robi się niebieskozielona a na papierze Kodak Royal - szara
     
  • utlenienie wywoływacza - spowodowane np. małym przerobem, zbyt małą dawką regeneracyjną, awarią cyrkulacji, awarią pompy regeneracyjnej, zbyt wysoką temperaturą
     
  • zanieczyszczeniem wywoływacza - w wyniku wcześniejszego czyszczenia chemicznego, wodą zawierające sole metali

 

Czasami wynika to własności papieru - zbyt stary lub źle przechowywany. Szczególnie kłopotliwe są sytuacje gdy latem w upale papier wożony jest przez kilka dni w samochodzie. W takiej sytuacji zewnętrzne nawoje papieru są "przegrzane" i mają zupełnie inne własności niż wewnątrz roli. Jeżeli zostanie zrobiony balans papieru na tym kawałku co zaczyna się zabawa kolorystyczna.

 

W pierwszej kolejności trzeba ustalić powód utraty biali (zadymienia). Jeżeli nie jest nim temperatura ani papier fotograficzny to zazwyczaj występuje konieczność wymiany wywoływacza. Aby to zrobić potrzebny będzie starter. Jak widać dobrze go mieć na zapleczu bo nigdy nie wiadomo kiedy może być potrzebny (jak koło zapasowe w samochodzie !).

 

Jeżeli informacje znajdujące się na stronie uważasz za przydatne to miło nam będzie jeżeli zamieścisz link do niej na swojej stronie internetowej lub swoim funpagu. Umieszczając link pomożesz innym.

 

Kontakt do nas