Zakład fotograficzny w sytuacji koronawirusa

W zakładach fotograficznych bazujących na bezpośredniej obsłudze klientów zamarł prawie całkowicie ruch. Nie ma praktycznie zleceń. Większość została zamknięta. Włączanie minilaba w tej sytuacji powoduje tylko przyśpieszone utlenianie chemii fotograficznej.

W tych zakładach sugeruję całkowite zlanie chemii z minilaba dokładne umycie raków i tanków gorącą wodą. Tej chemii nie da uratować!!! Podczas mycia warto na chwilę uruchomić pompę cyrkulacyjną aby usunąć chemię z przewodów.

Sugeruję również zlanie chemii z tanków regeneracyjnych i również ich umycie.

Pozostawienie chemii w minilabie spowoduje, że ona się rozłoży wydzielając ciemne osady, których usunięcie będzie bardzo trudne!

Identyczną procedurę zalecam dla wołarek negatywowych

W lepszej sytuacji są laboratoria przyjmujące zlecenia przez internet online. Ilość zleceń jest z pewnością mniejsza ale po użyciu antyutleniaczy dodawanych do CD i BX jest szansa na w miarę poprawne wywoływanie zdjęć. Oprócz dodawania antyutleniaczy można również wywoływać odbitki co drugi lub trzeci dzień.

Niektóre laboratoria posiadają drukarki termosublimacyjne lub atramentowe. W ich przypadku można  było spokojnie wyłączyć minilab zlać chemię a zarazem wykonywać wybrane usługi.

Laboratoria te będą miały łatwiejszą sytuację gdy skończy się epidemia i będzie można wracać do normalnego funkcjonowania.

 

Zapraszam do komentowania i dzielenia się swoimi pomysłami - jak działać w obecnej sytuacji ? Opinie proszę przesyłać na skrzynkę tetenal@ideabest.pl

Marek Kucia

 

Pytania i odpowiedzi

---------------------  

Mam troszeczkę inną sytuację. Otwieram zakład codziennie, z tym, że krócej. Wobec tego maszyna również jest uruchamiana codziennie.

Udaje mi się te kilka/ kilkanaście, czasami nawet do 30 kartek dziennie puścić. Dodam,że póki co odbitki wychodzą poprawne kolorystycznie, żadnych niepokojących zapachów nie ma. Czy to wystarczy na przeżycie przy takiej ilości czy to jednak stanowczo za mało? Pompy regeneracyjne i cyrkulacyjne sprawne. Maszyna Noritsu 3501 Plus.

Codzienne uruchamianie mini laba przy małej ilości wywoływanych zdjęć tylko przyspieszy pojawienie się problemów

----------------------

 

 

 

Kontakt do nas