Kalibracja wydajności pomp regeneracyjnych

 

Poniższy opis dotyczy minilabów Noritsu.

 

Do wykonania testu / kalibracji wydajności pomp regeneracyjnych potrzebna jest menzurka miarowa o pojemności 150 ml. Procedury tej nie należy mylić z ustawieniem bazowej dawki regeneracyjnej jaką maszyna podaje do tanków roboczych podczas procesu wywoływania zdjęć w minilabie. 

 

Z głównej strony oprogramowania minilabu  wchodzimy w zakładkę :


F - MENU >  EXTENSION > PROCESOR SETTINGS > PUMP OUTPUT AMONT SETTING

 

Na tej stronie zobaczymy tabelkę, w której dla CD ( wywoływacza), BL (wybielacza utrwalającego) i STB (stabilizatora) podana jest wielkość wydajności pomp regeneracyjnych dla powyższych kąpieli fotograficznych, którą za chwilę zweryfikujemy poprzez pomiar. Wyciągamy wężyk doprowadzący do tanku regenerator CD, BL lub STB i wsuwamy go do menzurki miarowej.


Wchodzimy następnie na stronie PUMP OUTPUT AMONT SETTING w zakładkę

F - PUMP OUTPUT AMONT MEASURMENT 

 

> i wybieramy odpowiednio: CD, BL lub STB  a następnie klikamy OK (czyli START).


Pompowanie roztworu trwa około 60 sek. Gdy minilab skończy pompować odczytujemy ze skali miarowej menzurki objętość przepompowanego roztworu, zapisujemy lub zapamiętujemy tą wartość. Test powtarzamy jeszcze 2 razy i wyliczamy wartość średnią z trzech pomiarów.  Wynik ten porównujemy z wartością  wyświetlaną w tabeli na stronie PUMP OUTPUT AMONT SETTING. Jeżeli stwierdzamy dużą równicę (powyżej 3 ml) to należy oczyścić filtry doprowadzające regenerator a następnie powtórzyć test. Jeżeli różnica nie jest duża tzn. mniejsza niż 3 ml to wpisujemy zmierzoną wartość średnią do tabeli i zatwierdzamy OK. W tym momencie zakończyliśmy test jednej kąpieli. Procedurę tą przeprowadzamy dla pozostałych dwóch kąpieli i analogicznie wprowadzamy wyniki pomiaru do pamięci minilabu. 


Jeżeli pompa w teście zadozowała większą objętość roztworu niż była wpisana w tabeli to  >>  minilab dozował za dużo regeneratora

 

Jeżeli pompa w teście zadozowała mniejszą objetość roztworu niż była wpisana w tabeli to   <<  minilab dozował za mało regeneratora

 

Jeżeli informacje znajdujące się na stronie uważasz za przydatne to miło nam będzie jeżeli zamieścisz link do niej na swojej stronie internetowej lub swoim funpagu. Umieszczając link pomożesz innym.

 

Kontakt do nas