Utlenianie chemii jak rak u człowieka

 

Zjawisko utleniania chemii fotograficznej można porównać do rozwoju raka w pierwszym etapie w organizmie człowieka.  Nic nie boli, nic nie dolega, nic nie widać a choroba się rozwija. Niekorzystne zmiany w wywoływaczu ukrywają się w tle codziennych kalibracji, które kompensują skutki tych zmian. Wielokrotnie w oparciu o pomiar stripa kontrolnego wskazujemy klientom, że mają już nieoptymalną obróbkę, znajdującą się poza wymaganymi limitami pomimo, że tego nie dostrzegają. Widoczny efekt pojawi się dopiero później.

 

W przypadku wybielacza utrwalającego mamy do czynienia ze skrytobójczą odmianą. Skutków zmian nie widać bardzo długo. Tylko nieliczni potrafią je dostrzec. Przy nieprawidłowej dawce BX stężenie substancji utrwalającej powoli się zmniejsza na skutek utleniania się roztworu roboczego BX. Zdjęcia z minilaba wychodzą wizualnie prawidłowe pomimo, że nie są one do końca utrwalane. Fotografowie, którzy swój warsztat zawodowy stawiali jeszcze na chemii czarno-białej doskonale wiedzą co później będzie się działo ze zdjęciami. Ale i oni zapominają, że nieutrwalony obraz fotograficzny na gotowych zdjęciach będzie reagował z tlenem z powietrza na etapie przechowywania zdjęć w szufladach, albumach itd. Czasami ogląda się zdjęcia u niektórych osób w brudnych brązowych kolorach, żółttm zafarbem w bieli, słabym kontrastem. Przy dalszych zmianach pojawią się wyraźne brązowe plamy. A na początku były śliczne, było wszystko OK. Posiadacz takich zdjęć po dłuższym czasie zwykle już ich nie reklamuje - zwykle zmienia zakład fotograficzny. Co gorzej pokazuje ten efekt innym jako przestrogę. Gorsza sytuacja jest jeżeli dotknie to zdjęć do dokumentów. Takie sytuacje też się zdarzają.

 

temat ten podejmowany był również na stronie:

 

Mały przerób w minilabie

Problemy wynikające z małych przerobów

Antyutlenicze CD i BX do RA-4 i C-41

Jak optymalnie wybrać wywoływacz do minilaba

 

 Jeżeli informacje znajdujące się na stronie uważasz za przydatne to miło nam będzie jeżeli zamieścisz link do niej na swojej stronie internetowej lub swoim funpagu. Umieszczając link pomożesz innym.

 

Kontakt do nas