Środki czyszczące - czyszczenie minilaba

 

Kilka lat temu było dostępnych kilka dobrych środków do czyszczenia minilabów. Czyściły szybko i bardzo skutecznie. Firmy musiały je wycofać z produkcji z uwagi na zmiany w przepisach o ochronie środowiska. Zastąpiono je innymi preparatami często mniej skutecznymi. Trudno jest stworzyć preparat czyszczący, który z jednej strony będzie bezpieczny dla urządzenia (wałków, elementów stalowych, z tworzyw sztucznych) a z drugiej strony rozpuszczał osady skutecznie, szybko i tanio. Tetenal opracował taki preparat, nazywa się Tetenal Chem Cleaner.

 

czyszczenie minilaba 

Do czyszczenia  tanków (szczególnie wywoływacza) polecamy Tetenal Chem Cleaner

art. 103400 - opakowanie 1 litr z rozpylaczem

art. 103401 - opakowanie 5 litrów koncentratu

 

 

Jak najlepiej czyścić  ?

Tetenal Chem Cleaner  można używać na dwa sposoby

1. rozcieńczyć w proporcji: 1 litr koncentratu + 4 litry wody, czas działania preparatu 30 -45 min

2. rozcieńczyć w proporcji: 1 litr koncentratu + 9 litrów wody, czas działania preparatu 12 godzin (czyszczenie nocne)

 

 

Do czyszczenia tanku wybielacza utrwalającego nie ma na rynku dobrego preparatu

Przy normalnych przerobach i optymalnej pracy chemii w kąpieli wybielająco utrwalającej powstaje bardzo mało zanieczyszczeń. Mogą one pojawić się na mostkach przejściowych do stabilizatora gdzie odkłada się czasami biało-zółty osad. Sprzyjają temu małe przeroby i cykliczna praca minilaba. Nie ma dobrego preparatu skutecznie usuwającego ten osad. Najlepszą metoda - płukać często ten mostek przejściowy nawet kilka razy dziennie.

 

 

Do czyszczenia tanku stabilizatora polecamy:

Typowym zanieczyszczeniem w tankach stabilizatora to algi.  Źródłem ich jest woda wodociągowa. W tym miejscu mają doskonałe warunki do rozwoju: ciepło, żelatynę z papieru fotograficznego, optymalne stężenie tiosiarczanu amonu z wybielacza utrwalającego.

 

Do czyszczenia:

Tetenal Algenex Colour art. 104578 - opakowanie 1 litr koncentratu (można również stosować w profilaktyce)

Wybielacze gospodarstwa domowego na bazie aktywnego chloru (zawierające podchloryn sodu). Duża skuteczność ale przy niedostatecznym wypłukaniu urządzenia rozkładają barwniki w obrabianym papierze fotograficznym.

 

⇒  do czyszczenia tanków w wołarkach RTG 

 

 

Kontakt do nas